Minerálny prameň ANNA

EtiketaKoncom 19. storočia sa miestny minerálny prameň využil pre stavbu liečivých kúpeľov, ktoré však nenadobudli väčší význam.

Minerálna voda sa však, aj keď nie vo veľkom množstve, vyvážala do rôzných oblastí vtedajšieho Rakúsko - Uhorska príp aj iných častí Európy.

Etiketa
 

Minerálny prameň bol pomenovaný podľa grófky Spišského hradu, Anna Csaky, keďže obec po dlhé roky patrila do domínia Spišského hradu.

Prameň je hojne využívaný miestnymi obyvateľmi ako aj turistami, príp obyvateľmi okolia obce. Samotný prameň je situovaný v budove Hasičskej zbrojnice, v ktorej  je taktiež predajňa potravína a hasičský klub.

Bližšie informácie si môžete prečítať v monografii "Slatvina na pozadí dejín" od autora Ing. Ondreja Fábryho.

 

Taktiež aj v publikácii "Kúpele odviate časom" autorov Evy Potočnej a Júliusa Cmoreja, sú ďalšie zaujímavé spomienky na zašlú slávu miestnych kúpeľníckej činnosti na Slovensku

 

Etiketa
   
Etiketa

 

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt free icons mountainsVyhliadka Sľubica

Pohorie: Branisko, vrch Sľubica, katatsrálne územie obce Slatvina

 

GPS WGS-84: 48.973451, 20.872181

 

Popis: Sľubica je tretí najvyšší vrch Braniska (1 129,4 m.). Prístup z z obce Slatvina je značený žltou turistickou trasou. Pomerne prudké stúpanie, náročný výstup. Odmenou sú nádherne výhľady. V prípade dobrého počasia viditeľnosť na Tatry, Kráľovú hoľu, Spišský hrad. Vrchol kopca je často využívaný paraglajdistami, rogalistami. 

Trasa vhodná na dogtrekking (turistika so psom). 

Náročnosť trasynáročná.

 

Vysvetlivky: 

Náročnosť trasy:

  • Velmi náročná - túra vyžaduje perfektnú kondíciu psa a psovoda. Veľmi náročný terén, dĺžka trvania trasy či prevýšenie.
  • Náročná - túra vyžaduje kondíciu psa a psovoda.
  • Stredne náročná - bežná túra, ktorú zvládne každý psovod a netrénovaný pes.
  • Nenáročná - výlet vhodný pre každého, celú rodinu aj psíka v šteňacom veku.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt free icons mountainsCyklotrasa

Slatvina - Vojkovce - Kaľava - Kolinovce - Zahura = Spišské Vlachy - Spišské Vlachy - Oľšavka - Slatvina

Pohorie: Branisko - Volovské vrchy, katastrálne územia menovaných obcí,

GPS WGS-84

Popis: cyklotrasa začína na miestnom parkovisku, kde je možnosť parkovania áut, trasa je značená modrou turistickou značkou s ikonou bicykla, mierne stúpanie, stredne náročný priebeh, nádherne výhľady z miest nad obcou Slatvina, Kaľava, možnosť občerstvenia Zahura - reštaurácia Sabinka, príp. obchody potravín v jednotlivých obciach,  V prípade dobrého počasia viditeľnosť na Tatry, Kráľovú hoľu, Spišský hrad.  

 

Náročnosť trasy: stredne náročná.

 

 

Gotický kostol z obdobia 13. storočia

 

      Kostol pochádza z druhej polovice 13. storočia. Pôvodne mal charakteristický ranogotický sloh s presbytériom s lomenými oblúkmi, jednou loďou, rovným dreveným stropom a šindľovou strechou.  

V kostole sú zreštaurované fresky zo 14. storočia. Súčasťou kostola bola aj drevená plastika Panny Márie, ktorú na začiatku polovice 14. storočia zhotovil Majster Madony zo Slatviny. Žiaľ, tento vzácny exponát sa tu už nenachádza, pretože za nejasných okolností skončil v Múzeu krásnych umení v Budapešti. 
Veža bola pristavaná pravdepodobne v 17. storočí, možno ešte neskôr.

Ďalšia výrazná prestavba v roku 1800 zmenila charakter kostola. Pôvodné gotické okná boli vybúrané, zväčšené a nahradené tvarom okien barokových. K chrámu dostavali sakristiu a pôvodný drevený strop lode nahradili omietkou. 

Posledná výrazná prestavba zmenila charakter zovňajška v rokoch 1970 a 1971, keby kostol pokryli plechovou strechou s vežičkou. 

Prístupnosť pamiatky
GPS kostola: N 48°57,701' / E 020°50,430'
Pôvodne gotický kostol Ku cti Nanebovzatia Panny Márie je verejnosti prístupný len počas bohoslužieb. V prípade záujmu o jeho prehliadku je potrebné vopred kontaktovať správcu farnosti. Najlešie vo večerných, príp. skorých ranných hodinách.

 

Dostupnosť:   najlepšie peši po asfaltovej ceste od autobusovej zastávky v hornej časti obce,

                         autoBUS je nutné odstaviť v centre obce, ďalej pokračovať peši, 

                       autá je možné parkovať aj pri cintoríne cca 10 parkovných miest k dispozícii.

 

Náročnosť trasy: nenáročná.


Kontakt - farnosť Slatvina
RKC Slatvina - farský úrad 
Slatvina č. 65
053 61 Slatvina

Tel. kontakt: 053/4495 489

Fotografie nájdete v časti FOTOGALéRIA.